Toriparkkikäsittelyn naurettavuuksia
31. lokakuuta 2008
Kukaan ei varmaan voinut olla huomaamatta, että toriparkista tuli yksi keskeinen vaalikysymys. Siitä kysyttiin vaalikoneissa ja toreilla huomattavan paljon. Sitten tulivat vaalit ja demokratia puhui. Toriparkin vankkumattomina kannattajina esiintyneet kokoomuslaiset pitivät kannatuksensa. Vankkumattomina vastustajina tunnetut vihreät lisäsivät kannatustaan. Empivät ja epäselvät demarit hävisivät. Vaalikonevastausten mukaan uuden valtuuston enemmistö vastustaa toriparkkia.
Kokoomus ja demarit haluavat nyt kuitenkin väen väkisin tämän valtuuston päättävän toriparkista. Mikä pyllistys demokratialle! Perusteluna he mainitsevat, että hallitussopimuksessa sanotaan, että asiasta päätetään tällä kaudella. Tosiasiassa hallitussopimuksessa sanotaan, että vuonna 2006 päätetään keskustan pysäköinti-, joukkoliikenne-, kävely- ja pyöräilyratkaisuista. Joukkoliikenne- ja pyöräilyratkaisuilla ei kuitenkaan ole autopuolue-edustajien näkökulmasta mikään kiire, vaikka ne mainitaan saman sopimuksen samassa kohdassa. Sen sijaan toriparkki on sopimuksen nimissä pakko ratkaista juuri nyt. Mitään vaihtoehtoisia pysäköintiratkaisuja ei kukaan ole valmistellut, vaikka niitä on lukuisia kertoja pyydetty (esim. Louhen laajentaminen).
Irvokasta oli myös se, että toriparkki tuotiin lautakunnan käsittelyyn välittömästi vaalien jälkeen. Se odotti ja oli valmiina, mutta demarit halusivat sen pois varsinaiselta listalta, koska lista ilmestyi pari päivää ennen vaaleja. Näinpä se tuotiin pöytäjakeluna, eli siihen ei ollut mahdollisuutta tutustua etukäteen. Pöytäjakeluna tuotuja asioita ei pitäisi ottaa käsittelyyn, elleivät kaikki tähän suostu. Me emme suostuneet, joten asiasta äänestettiin. Toriparkki otettiin siis käsittelyyn lisälistalta kokoomuksen, demareiden ja keskustan äänin 9-4. Tämä tarkoittanee sitä, että se jää pöydälle vain ensi viikkoon asti, jolloin se matkaa kaupunginhallitukseen. Tutustumisaikaa jätettyihin muistutuksiin emme kuulemma kaipaa sen enempää, koska kantamme on jo selvä. Kantamme on toki selvä, mutta mielestäni silti olisi syytä hoitaa päätöksentekoprosessit oikeudenmukaisesti ja päättäjien asioihin perehtymistä kunnioittaen.
Kestovaippailulle ohjeistus Turun päiväkodeissa
28. lokakuuta 2008
Tein eilen kaupunginvaltuuston kokouksessa aloitteen kestovaippojen käyttöön kannustamiseksi Turun päiväkodeissa. Tarkoitukseni oli alunperin tehdä aloite kestovaippakiellon purkamisesta, mutta sosiaalilautakunta päätti jo viime viikolla, että vaippalulle tehdään ohjeistus päiväkodeissa. Tämän mukaan kieltokin siis puretaan. Toivon kuitenkin, että kestovaippailuun suhtaudutaan muutenkin myönteisesti päiväkodeissa, eikä pelkästään pitkin hampain pureta asetettua kieltoa. Siksi siis tämä aloite:
Aloite kestovaippojen käyttöön kannustamiseksi Turun päiväkodeissa
Kestovaipat vähentävät merkittävästi vauvaperheen jätemäärää ja säästävät kukkaroa.
Lapsi käyttää vaippakautensa aikana noin 5000 kertakäyttövaippaa, joista syntyy jätettä 1500 kiloa. Kertakäyttövaipoista on tullut suurin yksittäinen kotitalouksissa syntyvä kaatopaikkajätelaji. Kertakäyttövaippojen hinnaksi tulee lapsen vaippa-aikana noin 1000-2000 €. Kestovaippojen hankintakustannukset ovat 120–800 € riippuen kestovaippatyypistä ja pesukustannukset noin 200 €.
Turun kaupunki kielsi lokakuun alussa kestovaippojen käytön päiväkodeissaan. Hygieniahoitajan suosituksessa todettiin, että kestovaippojen hajuhaitat ovat suuret ja että likaisten vaippojen säilytystila tuottaa ongelmia. Terveystoimi oli myös sitä mieltä, että kestovaipoissa piilee kertakäyttövaippaa suurempi kosketustartuntariski. Haju- ja säilytysongelmat ovat kuitenkin ratkaistavissa. Esitettyjen epähygieenisyysväitteiden pohjaksi ei myöskään ole esitetty tieteellistä näyttöä. American Journal of Public Health julkaisi tammikuussa 1995 artikkelin tutkimuksesta “Fecal Contamination in Child Day Care Centers: Cloth vs Paper Diapers”, jossa todettiin, että kertakäyttö- ja kestovaippojen välillä ei ollut merkittävää eroa päiväkotien hygienian kannalta.
Sosiaalilautakunta päätti 22.10.2008, että kestovaippojen käytöstä tulee valmistella ohjeistus. Kestovaippailulle onkin hyvä laatia säännöt, jotta niiden käyttö ei esim. lisää päiväkotien henkilökunnan työmäärää. Kestovaippayhdistys on julkaissut päiväkotiohjeistuksen kestovaippojen käytöstä. Tätä voidaan hyödytää Turun päiväkotien ohjeistuksen laadinnassa. Nykyaikaiset kestovaipat ovat ekologisia, ekonomisia, kestäviä ja lapsen iholle ystävällisiä. Siksi on tärkeää, että päiväkotien kestovaippakielto puretaan, kestovaippojen käytölle laaditaan ohjeet ja niitä käyttäviä perheitä kannustetaan kestovaippojen käyttöön jatkossakin sen sijaan, että heitä suositeltaisiin siirtymään kertakäyttövaippoihin.
Me allekirjoittaneet valtuutetut esitämme, että Turun päiväkodeissa laaditaan ohjeistus kestovaippojen käytölle ja että kestovaippoja käyttäviä perheitä kannustetaan jatkossakin käyttämään valintansa mukaisia vaippoja.
Elina Rantanen ym.
Kiitos
27. lokakuuta 2008
teille kaikille ihanille ihmisille! Saamani 895 ääntä ylittivät täysin odotukseni. Hymy on edelleen herkässä myös Vihreiden saaman kahden lisäpaikan ansiosta. Kerrassaan mahtava vaalitulos ja upea uusi valtuustoryhmä!
Kiitos kaikille tukiryhmäläisille, jotka jaksoitte jalkautua kanssani, luukuttaa esitteitä, levittää vihreää ilosanomaa ja olla hengessä mukana. Kiitos kaikille kanssaehdokkaille, jotka olitte niin mukavia, innostavia ja solidaarisia. Minulla oli vielä viimeisenä päivänä ennen vaaleja vino pino esitteitä, joiden määrää vaikeroin pariin otteeseen. Ja kas, toiset ehdokkaat ja heidän tukiryhmäläisensä tarjosivat luukutusapua. Ihan mahtavaa yhteismeininkiä! Kiitos perheenjäsenille kaikesta vaaliavusta ja Aatokselle ihanana vaalivauvana olemisesta :). Kiitos kaikille tutuille tsemppauksesta ja ennen kaikkea kiitos kaikille äänestäjille, jotka halusitte ajaa niitä asioita, joita minäkin haluan ajaa. Yritän olla äänienne arvoinen. Huomauttakaa, jos en ole
Vihreiden saama lisäkannatus toi meille myös lisää vastuuta ajaa niitä asioita, joita vaaliohjelmassamme olemme luvanneet edistää. Jo lähipäivinä pääsemme vastustamaan toriparkkia ja tekemään sukupolvivastuullista kestävän kehityksen budjettia. Palaan näihin asioihin blogissani sitten myöhemmin. Nyt voi vielä hetken elää eilisen tuloksen hurmiossa.




