Elina Rantanen

Hei! Olen Elina, turkulainen vihreä kaupunginvaltuutettu ja kulttuuri-
lautakunnan puheenjohtaja. Tervetuloa tutustumaan ajatuksiini!

random image

Blogin arkisto

Blogin aiheet

Linkkejä

 

Vaaleja kohti vauva kainalossa

29. elokuuta 2008

Kesä on päässyt varkain vaihtumaan syksyksi. Sen huomaa siitä, että iltaisin tarvitsisi pyöränvalon, jota ei ole tajunnut ottaa mukaan. Ja siitä, että sukkahousujen pitäminen ei tunnu yhtään naurettavalta. Ennen kaikkea syksyn tulon huomaa kuitenkin kalenterin täyttymisestä: tänään on vaalipalaveri, huomenna vaaliohjelman hyväksyminen, ylihuomenna ehdokaskoulutus ja sitten ehdokaskuvaus. Pitikö tukiryhmäkin jo koota? Entä nettisivujen päivitys? (Nuo molemmat ovat kyllä jo hoidossa; toivottavasti sivuilleni ilmestyy tuota pikaa kirjoittamani uudet jutunaiheet, terveisiä vaan Vesalle :) )

Niistä leppoisista kesäpäivistä, jolloin vauvan päiväunien aikana luin hyviä kirjoja tai teimme kävelylenkkejä lähimaastossa, on siirrytty aikaan, jolloin käynnistän tietokoneen heti ensimmäisten päiväunien alettua. Vauva saa viettää myös hyvän osan hereilläoloaikaansa sitterissä tietokoneen vieressä, mikä ei ihan tunnu sellaiselta mukavalta ja aktivoivalta puuhastelulta, jota kunnon äiti vauvalleen tarjoaa… Mutta pakkohan se ohjelma oli saada valmiiksi, tukiryhmä kasata, nettisivutekstit kirjoittaa ja esite luonnostella. Pienempänä Aatos leikki mielellään yksin pitkiäkin aikoja, mutta nyt hänestä on tullut seurallisempi. Kyllä se viihtyy siinä sitterissä, jos on samassa huoneessa, mutta katsoi kyllä kummissaan, kun tänäänkin esitelmöin ääneen kunnallispolitiikasta. Vähän taisi moinen naurattaakin – pojassa on selkeitä humoristin elkeitä.

Onneksi vauvalle on alusta asti kelvannut tuttipullo, joten hänet on huoletta voinut jättää isän kanssa kotiin kokousten ajaksi. Vaalien alla kokoukset eivät kuitenkaan vähene, vaan niiden lisäksi tulee kaikenlaiset vaalitilaisuudet ja oman kampanjan tekeminen. Vauva kulkee siis väistämättä kainalossa ainakin joihinkin tilaisuuksiin ja tempauksiin. Vaikka se välillä voi tuntua vauvasta epämukavalta, äidistä keskittymistä vievältä ja muista huomion hakemiselta, täytyy niin tehdä, jos haluaa, että pientenkin lasten äidit ovat mukana päättämässä yhteisistä asioista. Ehdokashankinnan aikana moni perheellinen nainen kieltäytyi ehdokkuudesta, koska haluaa viettää vapaa-aikansa perheensä kanssa. Ymmärrän tämän erittäin hyvin, mutta politiikassa tarvitaan ihmisiä kaikista ikäryhmistä ja erilaisista elämäntilanteista. Kyllä vaikuttamisen ja vauvan voi sovittaa yhteen, vaikka välillä toinen niistä kärsiikin. Ja vaikka vauva sitterissä joskus joutuukin istumaan ja katsomaan äidin kirjoittelua, kyllä se yleensä on kuitenkin se vaikuttaminen.